ایزوبوتانول چیست و چه کاربردهایی دارد

ایزوبوتانول چیست و چه کاربردهایی دارد

ایزوبوتانول چیست و چه کاربردهایی دارد

ایزوبوتانول با فرمول شیمیایی C4H10O مایع قابل اشتعال بی رنگ و بویی است که بطور کلی به عنوان حلال و ماده شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. ایزوبوتانول توسط کربونیلاسیون پروپیلن تولید می شود.

مشخصه های ایزوبوتانول

بو

شیرین و خاکی

تراکم

0.82

نقطه ذوب

108°C (−162 ° F 165 K ) منفی

نقطه جوش

9.107 درجه سانتیگراد
(
درجه فارنهایت 226.20 ؛ درجه سانتیگراد 381.04)

ضریب شکست

1.3959

ظاهر

مایع بی رنگ

تفاوت ایزوبوتانول با اتانول

ایزوبوتانول به دلیل ویژگی که دارد می توان از آن به عنوان یک سوخت بالقوه استفاده کرد،ایزو بوتانول به علت انرژی نسبتاً زیاد ، اشتعال پذیری و رطوبت ، کاهش اکتان بالا و سازگاری با بنزین ، مورد توجه ویژه قرار گرفته است.
ایزوبوتانول برای تصفیه کننده ها بیشتر از اتانول ارزش دارد زیرا 26٪ انرژی بیشتری دارد. برخلاف اتانول که 100٪ با آب قابل اختلاط است ، ایزوبوتانول حلالیت محدودی دارد و از جمله مزایای دیگر ، باعث ترک خوردگی و تنش در خطوط لوله نمی شود. همچنین مقدار اکسیژن پایین آن باعث می شود که مقادیر بیشتری در بنزین مخلوط شود

کاربرد ایزوبوتانول

ایزوبوتانول ، یک ماده شیمیایی فله ای است که در بسیاری از کاربردهای صنعتی مانند رنگ و پوشش ، نفت و گاز ، مواد شیمیایی ، منسوجات ، داروسازی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد ایزوبوتانول

ایزوبوتانول یک ایزومر بی رنگ و کم جوش بوتانول است که از پروپیلن که در طی فرآیند صنعتی و همچنین از تخمیر بسترهای کربوهیدرات به صورت انبوه تولید می شود

ایزوبوتانول از محصولاتی است که در صنایع شیمیایی مونوکم به فروش می رسد جهت اطلاعات بیشتر و قیمت محصول با شماره تلفن های شرکت تماس حاصل فرمایید

تاثیر ایزوبوتیل استات برای تقویت تقاضای بازار فروش ایزوبوتانول

از ایزوبوتانول به طور گسترده ای در تولید ایزوبوتیل استات استفاده می شود. تقاضا برای ایزوبوتیل استات در حال افزایش است ، زیرا به دلیل استقبال از آن در بسیاری از صنایع تولیدی مصرفی ، به عنوان مثال صنایع فرآوری مواد غذایی و لاک الکل ، در حال افزایش است. در سالهای اخیر ، تقاضای ایزوبوتیل استات نیز از صنایع رنگ و پوشش افزایش یافته است ، به دلیل تنظیم دقیق در تولید رنگ و پوشش سازگار با محیط زیست ، بیشتر در کشورهای غربی. انتظار می رود تقاضای ایزوبوتیل استات بازار ایزوبوتانول را در طول دوره پیش بینی تقویت کند.

تقسیم بازار جهانی ایزوبوتانول بر اساس منطقه

از نظر منطقه ای ، آسیا و اقیانوسیه بر بازار جهانی ایزوبوتانول و پس از آن اروپا تسلط داشت.
پیش بینی می شود که آسیا و اقیانوسیه سریعترین رشد را داشته باشد

ایزوبوتانول چیست و چه کاربردهایی دارد

به لطف افزایش عجولانه صنعت خودرو ، رشد در بخش صنعتی ، افزایش صنعت نفت و گاز ، توسعه در بخشهای ساخت و ساز و رشد دارویی در کشورهای در حال ظهور ، مانند چین و هند در این منطقه همچنین ، آمریکای شمالی با افزایش تقاضا برای انواع مواد شیمیایی ، سوخت های زیستی و رنگ ها و پوشش ها از کشورهایی مانند ایالات متحده و کانادا ، آسیا و اقیانوسیه را دنبال کرد.

ایزوبوتانول چیست و چه کاربردهایی دارد

در میان همه کاربردها ، بخش واسطه های شیمیایی بیشترین سهم بازار را در بازار جهانی ایزوبوتانول دارد.

خطرات ایزوبوتانول

 با تبخیر این ماده در دمای 20 درجه سانتی گراد به آرامی به آلودگی مضر هوا می رسیم.
 این ماده باعث تحریک شدید چشم می شود.
این ماده باعث تحریک پوست می شود و در معرض طولانی مدت این ماده پوست را از بین می برد،که ممکن است باعث خشکی یا ترک خوردگی شود.
قرار گرفتن در معرض بسیار بالاتر از OEL می تواند باعث کاهش هوشیاری شود.
در صورت بلعیدن این مایع،آسپیراسیون به ریه ها ممکن است منجر به پنومونیت شیمیایی شود.

موارد لازم جهت هنگام کار با ایزوبوتانول

خطر آسیب به پوست: از دستکش های محافظ شخصی مناسب برای جلوگیری از تماس با پوست استفاده کنید در صورتیکه برخورد به پوست بلافاصه آن را بشویید
 خطر آسیب به چشم ها: برای جلوگیری از تماس چشمی از محافظ چشم مناسب استفاده کنید
خطر آتش گرفتگی : این ماده قابل اشتعال است و هنگام کار از لباس های محافظتی ضد استاتیک شیمیایی،مقاوم در برابر شعله استفاده شود.
خطر استشمام : هنگام کار با ایزوبوتانول از ماسک های تنفسی استفاده کنید

منابع مقاله (Wikipedia,PubChem)

لینک کوتاه مقاله

ارسال نظر

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند