20 مورد برای شناخت بیشتر متانول

در ابتدا برای شناخت متانول باید گفت که این ماده یک مایع فرار و قابل اشتعال است که کاربردهای زیادی دارد و این ماده را می توان جزء کاندیدهای اصلی برای جایگزینی سوخت هایی که مبتنی بر نفت می باشند را قرار داد.

فرآیند تولید متانول

در ابتدا می توان گفت راههای زیادی برای تولید متانول وجود دارد که مقرون به صرفه ترین راه برای تولید متانول از طریق گاز طبیعی می باشد.

یکی از دلایلی که متانول به الکل چوب معروف است به این دلیل است که در ابتدا متانول با حرارت دادن خرده چوب در غیاب هوا تولید می شد.

و به این صورت که برخی از کربوهیدرات های چوب برای تشکیل متانول تجزیه می شوند و سپس بخار متراکم آن به متانول تبدیل می شوند.

تولید متانول به صورت تجاری

متانول به صورت تجاری توسط یک واکنش کاتالیزوری سنتز می شود و این عمل با تحت قرار دادن دما و فشار بالا مونوکسید کربن (CO) با گاز هیدروژن (H2) ایجاد می شود.

مخلوط مونوکسید کربن و هیدروژن مورد نیاز برای ساخت متانول را می توان با سوزاندن جزئی زغال سنگ در حضور آب تولید کرد. با تنظیم دقیق مقدار آب اضافه شده، می توان نسبت صحیح مونوکسید کربن به هیدروژن را به دست آورد.

تولید متانول با گاز متان

جذب متان از اتمسفر باعث کاهش اثرات نامطلوب تغییرات آب و هوایی می شود.

از آنجایی که متان یک گاز گلخانه‌ای قوی می باشد و این گاز متان 25 برابر پتانسیل CO2 بیشتری دارد.به همین دلیل از آن برای تولید سوخت مورد استفاده قرار می گیرد

دانشمندان برزیلی اخیرا روشی را ابداع کرده اند که گاز متان را به متانول تبدیل کند

آنها با کمک برخی فلزات سبک مانند مس و با توجه به شرایط دما و فشار محیط و طی فرآیندی به نام اکسیداسیون نوری متانول را تولید کرده اند.

مشخصه های متانول

متانول با نام های مستعار هیدروکسی متان,الکل کاربینول,متیل هیدروکسید می باشد که مشخصه های این ماده طبق جدول زیر می باشد

نقطه جوش

(کیلوگرم 175.6,فارنهایت °143.7-) درجه فارنهایت 97.6−

نقطه ذوب

(کیلوگرم 337.8,فارنهایت °148.5-) درجه فارنهایت 64.7

جرم مولی

گرم مول 1‾32.04

حلالیت با آب

قابل اختلاط

جهت آنالیز دقیق متانول بر روی لینک کلیک کنید

کاربرد متانول

از متانول به طور کل می توان به عنوان حلال و واکنش دهنده در صنایع شیمیایی استفاده کرد.

متانول را می توان در بسیاری از محصولات خانگی، از جمله رنگ‌ها، لاک‌ها، محصولات تمیزکننده، داروها،پلاستیک ها، لوازم آرایشی یافت کرد

از آن می توان به به عنوان ضد یخ (افزودنی که برای کاهش نقطه انجماد مایع استفاده می شود) در بسیاری از خطوط لوله استفاده کرد.

کاربرد متانول در داروسازی در این است که از آن به عنوان حلال در برخی داروها استفاده می شود و به طور مثال در متیل اندیوکسی متامفتامین این ماده یافت می شود

این دارو ذکر شده از جمله داروهای مخدر می باشد و معایب خطرناکی دارد.

این ماده اغلب در تصفیه خانه های فاضلاب استفاده می شود زیرا از آن به عنوان منبع غذایی مبتنی بر کربن برای نیترات زدایی باکتری ها عمل می کند.

از مخلوط آب و متانول در موتورهای که کارایی بالا دارند می توان به منظور افزایش قدرت استفاده کرد.

همچنین در تولید متیل استرها و متیل آمین ها استفاده می شود.

از این ماده می توان به عنوان عنصر اصلی انرژی همچون سوخت خودرو، کشتی ها استفاده کرد.

کاربرد این ماده برای ربات هم استفاده می شود.به طوری که متخصصان رباتی را اختراع کرده اند که آن با سوخت متانول کار می کند جهت اطلاعات بیشتر بر روی لینک کلیک کنید

درصدهای متانول

متانول درصد­های متفاوتی دارد که آنها بین 99 تا 99.5 درصد می باشد

درصدهای متانول

این نوع درصد­های متانول در شرکت مونوکم به فروش می رسد شما می توانید جهت اطلاع از قیمت متانول 99 درصد با شماره تلفن های شرکت تماس حاصل فرمایید.

مزیت متانول

متانول به علت اینکه هزینه های کمتری برای تهیه ساخت آن صورت می گیرد به همین جهت می توان جایگزین خوبی برای دیگر سوخت هایی که برای حمل و نقل استفاده می شود دارد و همین امر از مزیت متانول باعث می شود که از متانول برای سوخت استفاده شود

تفاوت متانول با اتانول

این دو ماده تفاوت های متفاوتی از هم دارند که در اینجا بررسی چند مورد آن می پردازیم

تفاوت اتانول با متانول

میزان سمیت

این دو ماده از لحاظ بو طعم تقریبا یکسان هستند و متانول به علت سمی بودن در صورت بلع خطرات زیادی همچون مرگ دارد در صورتی که اتانول را چون در نوشیدنی های الکی همچون شراب، آبجو و غیره وجود دارد خطرات کمتری نسبت به متانول دارد

ساختار مولکولی

متانول دارای تنها یک کربن در هر مولکول می باشد ولی اتانول شامل دو کربن در هر مولکول است.

نوع سوختن

یکی دیگر از تفاوت های بین اتانول و متانول در رنگ نوع سوختن آنها می باشد به طوری که اتانول در حال سوختن رنگی حدود آبی تیره دارد در حالی که متانول رنگی آبی تیره به همراه رنگ زرد و نارنجی می باشد.

 • جهت تشخیص بررسی دقیق الکل اتانول و متانول با هم می توانید بر روی لینک کلیک کنید

بازار جهانی متانول

پیش بینی می شود که بازار جهانی متانول تا سال 2026 به 36.3 میلیارد دلار و در سال 2030 به 66.06 میلیارد دلار برسد.

خودرو که یکی از بزرگترین بازارهای نهایی متانول است سال‌هاست که سوخت‌های مبتنی بر الکل در مصارف خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

و به دلیل کاربرد این ماده در تولید رنگ که برای پوشش خودروها استفاده می شوند باعث روند رشد متانول شود.

متانول می تواند حدود 67 درصد از انرژی بنزین در هر گالن را شامل شود ممکن است باعث روند رشد فروش آن در کشورهای مختلف دنیا مخصوصا کشورهایی که از متانول به عنوان سوخت استفاده می کنند.

بازار جهانی متانول

شرکت های جهانی تولید کننده متانول

شرکت های زیادی در سطح جهان وجود دارد که متانول را تولید می کنند.

چند مورد از شرکت های معتبر که نقش به سزائی در روند قیمت جهانی و آمار فروش متانول را دارند به شرح زیر می باشد.

 • متانکس (کانادا)
 • سابیک (عربستان سعودی)
 • ب آ اس اف (آلمان)
 • پتروناس (مالزی)
 • لیوندل بازل بی وی (ایالات متحده)
 • صنایع شیمیایی گاز میتسوبیشی (ژاپن)
 • صنایع شیمیایی متافراکس (روسیه)

شرکت های ایرانی تولید کننده متانول

کمپانی های زیادی در کشور ایران هستند که متانول را تولید می کنند که آنها در نقاط مختلف ایران همچون شیراز، تبریز،کرج،بوشهر وغیره می باشند مشغول به فعالیت می باشند.

این تولید کننده های متانول به ترتیب زیر می باشد

 • شرکت پتروشیمی زاگرس
 • شرکت پتروشیمی کاوه
 • چندین شرکت دیگر

برخی از شرکت هایی ذکر شده که در ایران می باشند با توجه به کیفیت و میزان تولیدشان متانول های خود را به صورت عمده صادرات می کنند و باعث ارز آوری و رشد صنعت شیمیایی کشور می شوند.

بازار متانول بر اساس صنعت

در موارد زیر بازار متانول به ترتیب بر اساس مصارف صنایع تقسیم شده است:

 • ساخت و ساز
 • خودرو
 • الکترونیک
 • لوازم خانگی
 • رنگ و پوشش
 • عایق
 • داروسازی
 • بسته بندی (بطری های پت)
 • حلال ها
 • دیگران

عوارض متانول

همانطور که در مطالب بالا اشاره شد متانول یک ماده ای شیمیایی خطرناک است که بسیار قابل اشتعال می باشد.

متانول باید به درستی در مکان های مناسب با رعایت اصول ایمنی ذخیره و نگهداری شود و حمل و نقل این ماده باید با احتیاط کامل و توسط افراد آموزش دیده صورت گیرد.

عوارض خطر متانول در عطر

به این علت که متانول ها برای سیستم عصبی انسان ها بسیار سمی هستند و استفاده از آنها در عطر ممکن است به وسیله بلع، جذب پوست یا استنشاق وارد بدن شود، نمی توان از متانول به عنوان یک عنصر کاربردی برای تولید عطر استفاده کرد.

به همین منظور از اتانول که بی خطرتر می باشد برای رقیق کردن اهداف ساخت عطر استفاده می شود.

عوارض متانول

عوارض خطر متانول در ضدعفونی کننده های دست

بیشترین عوارض این ماده در اثر مصرف آن می باشد اما لازم به ذکر است استنشاق بخار متانول یا جذب آن از طریق پوست می تواند خطرناک باشد و به همین دلیل احتیاط کنید و از ضدعفونی کننده فاقد متانول استفاده کنید.

عوارض خطر متانول در نوشیدنی های الکلی

در ابتدا باید گفت ماده ای که در نوشیدنی الکی وجود دارد نام آن اتانول می باشد و نباید ذره ای متانول وجود داشته باشد به این علت که در صورت وجود آن در این نوشیدنی ها که اخیرا در نوشیدنی های الکی تقلبی وجود متانول به جای اتانول در آنها است

در صورت نوشیدن متانول اگر سریعا پیشگیری صورت نگیرد باعث خطراتی همچون آسیب جدی به سیستم عصبی و در ادامه خطر نابینایی و کور شدن، نارسایی کلیه و در آخر حتی به مرگ منجر می شود.

علائم مصرف متانول

از علائم مسمومیت با متانول یا مسمویت فرد به دلیل مصرف بیش از حد الکل می توان به علائمی همچون سردرد و سرگیجه شدید،حالت تهوع و استفراغ، دو بینی و اختلال در بینایی، کاهش سطح هوشیاری اشاره کرد

راههای پیشگیری از مسمومیت با مصرف متانول

با توجه به مواجهه شدن با علائمی که در بالا ذکر شده است سریعا به درمانگاه یا بیمارستان جهت درمان مراجعه کنید اما با توجه به مطالعه های صورت گرفته مصرف مقداری زغال یا قرص کربن بلک فعال می تواند تا مراجعه به بیمارستان خطر عوارض شدید و مرگ و میر از مصرف متانول را کاهش دهد

امتیاز شما

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای
0/5 (0 نظر)

امید قاسمیمشاهده نوشته ها

Avatar for امید قاسمی

"نویسنده محتوا" زمینه های فعالیت بنده در حوزه طراحی وب سایت، سئو و تولید محتوا می باشد. که بخشی از فعالیت های من در حوزه تولید محتوا می باشد که با هدف تولید محتوای باکیفیت، جذاب و مرتبط با نیاز کاربران برای سایت ها است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز است که تابع گوگل است سیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.