کربن سیاه چیست

کربن سیاه یا دوده صنعتی

کربن سیاه یا دوده صنعتی که اصولاً برای تقویت لاستیک ، به عنوان یک رنگدانه سیاه و به دلیل خاصیت رسانایی الکتریکی که دارد استفاده می شود. این یک پودر خوب بسیار کرکی با سطح وسیع است و اساساً از کربن اصلی تشکیل شده است.

کربن سیاه یکی از پایدارترین محصولات شیمیایی است که به طور کلی ، جزء پرکاربردترین نانومواد است و ابعاد کل آن از دهها تا چند صد نانومتر (نانومتر) است.

کاربرد کربن سیاه

کارخانه های تولید صنعت لاستیک سازی برای تأمین لاستیک که سهم 70٪ تولید لاستیک از کربن سیاه می باشد استفاده می کنند
سهم کربن سیاه در سراسر جهان 70 درصد در صنعت لاستیک سازی 20 برای سایر محصولات لاستیکی و 10 درصد برای کاربرد های غیر لاستیکی می باشد.

کاربرد دیگر کربن سیاه در صنایع غیر لاستیکی :

کربن سیاه عمدتا برای تقویت لاستیک در لاستیک استفاده می شود ، اما همچنین می تواند به عنوان یک رنگدانه ، تثبیت کننده UV ، و ماده رسانا یا عایق در انواع مختلف پلاستیک ، شلنگ ، تسمه نقاله ، جوهر و پوشش های خودرو استفاده کرد

کاربرد کربن سیاه

کربن فعال چیست

کربن فعال یک ماده جاذب است که از زغال چوب بدست می آیدبنابراین به آن زغال فعال نیز گفته می شوداین ماده از اتمهای کربن ساخته شده است و از نسبت سطح به حجم بسیار بالایی برخوردار استاین ماده حاوی منافذ کم حجم است که سطح ماده را افزایش می دهد و به آن اجازه می دهد تا آنجا که می تواند مواد را جذب کند

تفاوت کربن سیاه با کربن فعال

تفاوت کلیدی بین کربن سیاه و سفید کربن و کربن فعال است که نسبت مساحت سطحی به حجم کربن سیاه و سفید کمتر از کربن فعال است.کربن سیاه و کربن فعال هر دو ماده مهمی به عنوان مواد جاذب هستند. سطح آنها نسبت به حجمشان زیاد است که باعث می شود ماده تا آنجا که می تواند جذب شود. ما آنها را ترکیبات کربن پارا کریستالی می نامیم.

کاربرد کرین فعال

نوعی دیگری از کربن ها وجود دارد که قابلیت های فراوانی دارد نوع دیگر این کربن :

مضررات کربن سیاه و کربن فعال

کربن فعال به پوست زده می شود و به عنوان بخشی از باند برای کمک به بهبود زخم ها

هنگامی که سوخت (مانند بنزین ، سوخت دیزل و زغال سنگ) کاملاً سوزانده نشود ، کربن سیاه می تواند به عنوان ذره ای آلوده کننده هوا ایجاد شوداین ذرات سیاه کربن اغلب با مواد شیمیایی دیگر پوشانده می شوند و خطرناک تر از کربن سیاه خالص باشد

مضررات کربن سیاه

بیشترین تماس با کربن سیاه هنگامی رخ می دهد که افراد هوای آلوده را تنفس می کنند. 

کربن سیاه در آب حل نمی شود ، بنابراین مردم احتمالاً آن را در آب آلوده نمی نوشند.

ذرات سیاه کربن سنگین هستند و به سرعت از هوا خارج می شوند. گرد و غبار آن آزار دهنده است زیرا سیاه و چسبناک است. پس از تماس با پوست یا اشیا و یا دیگر پاک کردن آن دشوار است ولی لمس کربن سیاه به احتمال زیاد اثرات جدی بر سلامتی ندارد.

کربن گیاهی

کربن گیاهی بسته به میزان دوز مصرفی ، یک پودر سیاه و بدون بو است که دارای سایه های رنگ از خاکستری تا سیاه است.

کربن بلک یا دوده صنعتی جزء محصولات صنایع شیمیایی مونوکم می باشد که جهت اطلاعات بیشتر و قیمت محصول با شماره تلفن های شرکت تماس حاصل فرمایید

آیا از کربن برای تهیه مواد غذایی استفاده می شود؟

از کربن گیاهی به ندرت به تنهایی در غذا استفاده می شود زیرا رنگ سیاه شدیدی را ایجاد می کند که فقط برای انواع خاص شیرینی جات، یخ ها یا دسرها مناسب استبا این حال، می توان آن را به عنوان عامل سایه زنی با سایر رنگ ها، با افزایش شدت رنگ، استفاده کرد.

کربن فعال در مواد غذایی

کاربرد کربن گیاهی

کاربردهای معمول شامل شیرینی سازی، محصولات نانوایی، تزئینات، پوشش پنیر، جایگزین خاویار سیاه، مواد آرایشی و دارویی است. 

کاربرد کربن فعال در صنایع آرایشی و بهداشتی

از کربن سیاه در صنعت آرایشی می توان در تولید ماسک زیبایی صورت نام برد در صنعت بهداشتی می توان در تولید شامپو، خمیر دندان ها و … مثال زد

کربن فعال در صنایع آرایشی بهداشتی

کاربرد کربن فعال در مصارف دارویی

کربن فعال به دلیل خاصیت جذب بالا، کاربردهای متعددی در صنعت داروسازی دارد که به برخی از آنها می پردازیم :

کاربرد های درمانی کربن فعال (زغال فعال)

کربن فعال معمولاً از طریق دهان برای درمان مسمومیت مصرف می شود. این ماده همچنین برای گازهای روده ای (نفخ شکم)، کلسترول بالا، خماری، ناراحتی معده و مشکلات جریان صفرا (کلستاز) در دوران بارداری استفاده می شود .

کاربرد کربن فعال یا زغال فعال برای بهبود برای درمان زخم ها

کربن فعال به پوست زده می شود و به عنوان بخشی از باند برای کمک به بهبود زخم ها

کاربرد زغال فعال برای درمان اسهال

ایرینوتکان نوعی داروی سرطانی است که به علت اسهال شناخته می شود. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف کربن فعال در طول درمان با ایرینوتکان باعث کاهش اسهال ، از جمله اسهال شدید ، در کودکان مصرف کننده این دارو می شود.

کاربرد دارویی کربن سیاه

کاربرد کربن فعال برای درمان کلستاز بارداری

به نظر می رسد مصرف کربن فعال از طریق دهان به درمان کلستاز در بارداری کمک می کند.

کاربرد کربن فعال برای گاز معده (نفخ)

بر اساس برخی از گزارش های اولیه تحقیقات نشان می دهد که مصرف برخی از محصولات ترکیبی حاوی کربن فعال و سیمتیکون ، با یا بدون اکسید منیزیم ، می تواند درد ، نفخ و احساس سیری را در افراد سو هاضمه کاهش دهد.

آیا مصرف کربن فعال به خودی خود به درمان نفخ معده کمک می کند

مشخص نیست که آیا مصرف کربن فعال به خودی خود کمک می کند یا خیر
برخی مطالعات و تحقیقات نشان می دهد که کربن فعال در کاهش گاز روده موثر است. اما در برخی تحقیقات و مطالعات با این قضیه موافق نیستند.

کاربرد کربن فعال در درمان بیماری های کلیوی

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روزانه کربن سیاه تا 12 ماه به نظر می رسد میزان فسفات را در افراد مبتلا به بیماری کلیوی ، از جمله افرادی که تحت همودیالیز هستند و سطح فسفات بالایی دارند ، کاهش می دهد.

کاربرد کربن فعال برای درمان زخم و زخم بستر

مطالعات در مورد استفاده از کربن فعال برای بهبود زخم مخلوط شده است. برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از بانداژ با کربن فعال به بهبود زخم در افراد مبتلا به زخم پای وریدی کمک می کند. اما تحقیقات دیگر نشان می دهد که کربن فعال به درمان زخم بستر یا زخم وریدی پا کمک نمی کند

نتیجه گیری

از کربن سیاه و فعال  در موارد زیادی در صنعت استفاده می شود آنچه باید در اینجا باید نتیجه گیری کرد این است که پس از بررسی انجام شده باید بررسی کرد از کربن سیاه برای چه صنعتی استفاده کنیم آیا کربن سیاه می تواند برای ایجاد یک صنعت برای سرمایه گذاری شما باشد.

لینک کوتاه مقاله
link.monochem.ir/16xfq

امتیاز شما

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0/5 (0 نظر)

امید قاسمیمشاهده نوشته ها

Avatar for امید قاسمی

"نویسنده محتوا" زمینه های فعالیت بنده در حوزه طراحی وب سایت، سئو و تولید محتوا می باشد. که بخشی از فعالیت های من در حوزه تولید محتوا می باشد که با هدف تولید محتوای باکیفیت، جذاب و مرتبط با نیاز کاربران برای سایت ها است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *