تولوئن چیست

تولوئن چیست

تولوئن مایعی شفاف، بی رنگ و فرار با بوی شیرین، تند و شبیه بنزن است و به سرعت تبخیر می شود .
 تولوئن یک عنصر رایج در چربی‌گیرها است

تولوئن چگونه ساخته می شود

تولوئن به طور طبیعی در نفت خام یافت می شود و در حین تولید نفت و همچنین در هنگام تبدیل زغال سنگ به کک استخراج می شود.
تولوئن همچنین در اگزوز اتومبیل و دود سیگار یافت می شود.

مترادف های دیگر تولوئن

فنیل متان , آنیسن ( Anisen )

مترادف های دیگر تولوئن

فرمول شیمیایی

C7H8

نقطه ذوب

95- درجه سانتی گراد

نقطه جوش

111 درجه سانتی گراد

ویسکوزیته

0.590 cP (20 °C)

تاریخچه تولوئن

این ترکیب برای اولین بار در سال 1837 از طریق تقطیر روغن کاج توسط شیمیدان لهستانی فیلیپ والتر ، که آن را رتیننفتا نامید، جدا شد در سال 1841، شیمیدان فرانسوی هنری اتین سنت کلر دویل یک هیدروکربن را از عصاره معطر درخت گرمسیری کلمبیایی بالزام میروکسیلون جدا کرد که دویل آن را شبیه به رتین‌نفت والتر و بنزن تشخیص داد. از این رو هیدروکربن جدید را بنزوئن نامید.
در سال 1843، یونس یاکوب برزلیوس نام تولوین را توصیه کرد در سال 1850، آگوست کاهورز شیمیدان فرانسوی، هیدروکربنی را از تقطیر چوب جدا کرد که به نظر او شبیه بنزوئن دویل بودو کاهورز آن را تولوئن نامید 

کاربرد تولوئن

بیشتر تولوئن به مخلوط‌های بنزین خودرو یا هوانوردی (بنزن⩾گزایلن⩾تولوئن) اضافه می‌شود تا امتیاز اکتان را افزایش دهد.
تولوئن ممکن است در رقیق کننده های رنگ، پاک کننده های قلم مو، لاک نیتروسلولزی و ناخن ، چسب ها و رزین ها، اسباب بازی های پلاستیکی و مدل های هواپیما ,جوهرها و پاک کننده های 
لکه یافت شود.

کاربردهای تولوئن

تولوئن به طور گسترده در ساخت مشتقات بنزن ، کاپرولاکتام ، ساخارین ، داروها، عطرها، ، تولوئن دی ایزوسیانات ها (رزین های پلی اورتان)، تولوئن سولفونات ها (مواد شوینده) استفاده می شود.
در مواد منفجره (TNT) استفاده می شود.

حلالیت تولوئن

تولوئن به آسانی با بسیاری از حلال های آلی مخلوط می شود، اما در آب به خوبی محلول است. تولوئن چگالی کمتری نسبت به آب دارد و روی سطح آب شناور می شود

تفاوت بین بنزن و تولوئن

بنزن یک هیدروکربن معطر با فرمول مولکولی C 6 H 6 است در حالی که تولوئن یک مشتق بنزن با فرمول مولکولی C 7 H 8  است. تفاوت کلیدی بین بنزن و تولوئن ساختار آنها است. تولوئن دارای یک گروه متیل است که به حلقه بنزن متصل است در حالی که بنزن هیچ گروه متیل متصلی ندارد.
این تفاوت ساختاری منجر به تفاوت های مختلفی در واکنش پذیری و کاربرد آنها شده است. به عنوان مثال، بنزن نسبت به تولوئن واکنش پذیری بالایی دارد.

بازار جهانی تولوئن

بازار جهانی تولوئن در سال 2020 به ارزش 24.3 میلیارد دلار رسید.که ویروس کووید 19 که منجر به اقدامات محدود کننده شامل فاصله گذاری اجتماعی، کار از راه دور و تعطیلی فعالیت های تجاری شده بود منجر به چالش های عملیات محاسباتی در میزان رشد تولوئن شد اما انتظار می‌رود این بازار در دوره پیش‌بینی 2021-2026 با CAGR 5.3 درصد رشد کند و تا سال 2026 به 33.1 میلیارد دلار برسد

مناطق تحت پوشش بازار جهانی تولوئن

آسیا-اقیانوسیه، اروپای غربی، اروپای شرقی، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، خاورمیانه، آفریقا.

مناطق تحت پوشش بازار جهانی تولوئن

1) بر اساس نوع : بنزن و زایلن، حلال ها، افزودنی های بنزین، TDI (تولوئن دی ایزوسیانات)، تری نیتروتولوئن، بنزوئیک اسید، بنزالدئید
2  ) بر اساس فرآیند تولید: فرآیند اصلاح ، فرآیند کک/زغال سنگ، فرآیند استایرن
3  ) توسط پایان استفاده از صنعت : ساختمان و ساخت و ساز، خودرو، نفت و گاز، لوازم مصرفی
4  ) بر اساس کاربرد : داروها، رنگ ها، ترکیب، محصولات آرایشی ناخن، سایرین ، (TNT آفت کش ها و کودها)

بازار جهانی تولوئن

خطرات استفاده از تولوئن

افرادی که فقط در معرض بخار تولوئن قرار می گیرند، خطر عمده آلودگی ثانویه را ندارند. افرادی که لباس یا پوست آنها به تولوئن مایع آلوده شده است می توانند از طریق تماس مستقیم یا از طریق بخار خارج از گاز باعث آلودگی ثانویه شوند.
تولوئن فرار است و در دمای اتاق به راحتی غلظت های قابل اشتعال و سمی تولید می کند. بخار آن از هوا سنگین تر است و ممکن است در مناطق کم ارتفاع تجمع کند.

تولوئن پس از استنشاق و بلع به سرعت جذب می شود. به آرامی از طریق پوست دست نخورده جذب می شود. با این حال، جذب از راه پوست ممکن است به بار کل بدن کمک کند. قرار گرفتن در معرض از طریق بلع یا استنشاق می تواند اثرات سیستمیک ایجاد کند. هیچ اطلاعاتی یافت نشد که نشان دهد فارماکوکینتیک تولوئن در کودکان متفاوت از بزرگسالان است. تولوئن از جفت عبور می کند و در شیر مادر دفع می شود.

خطرات استفاده از تولوئن

وقتی تولوئن روی زمین ریخته شود یا به طور نامناسب دفع شود، می تواند به خاک نفوذ کند و چاه ها و نهرهای مجاور را آلوده کندتولوئن می تواند برای مدت طولانی در خاک یا آبی که در تماس با هوا نیست بدون تغییر باقی بماند.

 لینک کوتاه مقاله

منابع مقاله : en.wikipedia , Wisconsin Department , sciencedirect

امتیاز شما

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0/5 (0 نظر)

امید قاسمیمشاهده نوشته ها

Avatar for امید قاسمی

"نویسنده محتوا" زمینه های فعالیت بنده در حوزه طراحی وب سایت، سئو و تولید محتوا می باشد. که بخشی از فعالیت های من در حوزه تولید محتوا می باشد که با هدف تولید محتوای باکیفیت، جذاب و مرتبط با نیاز کاربران برای سایت ها است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.