متانول چیست

متانول چیست

متانول ساده ترین نوع الکل و یا همان متیل الکل است. که مایعی سبک ، فرار ، بی رنگ و قابل اشتعال است و با بوی مشخص ظاهر می شود متانول با فرمول مولکولی H O 3 H C که ساده ترین نوع الکل است و با ترکیب مستقیم گاز مونوکسیدکربن و هیدروژن در حضور کاتالیزور تهیه می شود.

از جمله محصولات صنایع شیمیایی مونوکم متانول الکل می باشد که جهت اطلاعات بیشتر و قیمت این محصول با شماره های تماس شرکت با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید

تاریخچه کشف متانول

مصریان باستان از مخلوطی از برخی مواد که متانول در آن نقش داشت را در روند مومیایی کردن خود استفاده می کردند.

آنها متانول را از تجزیه و تحلیل چوب بدست آوردند.اما با این حال که متانول خالص تا سال 1661 توسط رابرت بویل ، که مواد شیمیایی را از طریق تقطیر شمشاد تولید کرد ، جدا نشد .

این ماده شیمیایی بعداً به عنوان روح پیروکسیلیک شناخته شد .شیمی دانان فرانسوی Dumas Baptiste-Jean و Peligot Eugene ترکیب اصلی آن را در سال 1834 تعیین کردند
اصطلاح “متیل” از کلمه “متیلن” گرفته شده است که توسط Dumas و Peligot در سال 1840 ابداع شد. سپس برای توصیف”متیل الکل” استفاده شد .کنفرانس بین المللی نامگذاری شیمیایی این مورد را در سال 1892 به “متانول” خالصه کرد. 

هنگامی که آلوین میتاش و ماتیاس پیر شیمی دانان آلمانی وسیله ای برای تبدیل گاز سنتز به متانول ایجاد کردند ، در 12 ژانویه 1926 حق ثبت اختراع ثبت شد.

متانول در فضا

در سال 2006 ستاره شناسان در رصدخانه بانک جودرل با استفاده از مجموعه تلسکوپ های رادیویی مرلین ، ابر بزرگی از متانول در فضا را کشف کردند که عرض آن 300 میلیارد مایل است.

متانول چگونه تولید می شود

متانول از گاز سنتز تولید می شود که گاز سنتز نیز از منابع مختلفی از جمله گاز طبیعی (متان)، ذغال سنگ و سوخت های مایع تولید می گردد.
در سال ۲۰۱۴، ۵۹ درصد متانول تولیدی دنیا از گاز طبیعی و ۳۱ درصد نیز از ذغال سنگ تولید و روانه بازار شده است. 

از متانول به عنوان یک ماده خام که قابلیت تبدیل به محصولات مختلفی را دارا میباشد استفاده می کنند .نکته مهم در تولید متانول در مناطق مختلف دنیا با توجه تهیه به خوراک مورد استفاده مردم باعث رونق در تولید این ماده شده است. 

منطقه خاورمیانه ۱۰۰ درصد متانول خود را از گاز طبیعی تولید می نماید و این در حالی است که منطقه آسیای شمال شرقی (چین، ژاپن، کره جنوبی و تایوان) ۶۷ درصد از متانول تولیدی خود را از ذغال سنگ و تنها ۱۷ درصد آن را از گاز طبیعی تولید می نماید. 

اتحادیه اروپا نیز ۴۶ درصد از متانول تولیدی خود را از مایعات سنگین و ۴۷ درصد را نیز از گاز طبیعی تولید می نماید. آمریکای شمالی نیز مشابه خاورمیانه ۹۶ درصد از متانول خود را از گاز طبیعی تولید می نماید.

متانول چگونه تولید و سنتز می شود

 تفاوت در نوع خوراک استفاده شده جهت تولید متانول در مناطق مختلف دنیا سبب شده است که مزیت رقابتی با مناطق دارای گاز طبیعی باشد. همین موضوع سبب شده است که شکاف زیادی بین ظرفیت تولید متانول با تولید واقعی متانول در دنیا وجود داشته باشد.

کاربردهای متانول

در اوایل دهه 1900 ، از متانول به عنوان ضد یخ خنک کننده اتومبیل استفاده می شد. بعظا از متانول به عنوان حلال، و به عنوان ضد یخ در خطوط لوله و مایع شیشه شوی استفاده می شود.

در برخی از تصفیه خانه های فاضلاب ، مقدار کمی متانول به فاضلاب اضافه می شود تا منبع غذایی کربن برای باکتری های ضد عفونی کننده فراهم شود ، که نیترات ها را به نیتروژن تبدیل می کنند تا از denifrifier سفره های زیرزمینی حساس کاهش یابد. 

متانول برای سوخت موتورهای احتراق داخلی به طور محدود استفاده می شود، اساساً به این دلیل که تقریباً به اندازه بنزین قابل اشتعال نیست و اشتعال متانول دشوارتر از بنزین است و فقط یک هشتم گرما تولید می کند.

در طول جنگ جهانی دوم ، از متانول به عنوان سوخت در چندین طرح موشکی نظامی آلمان ، با نام Stoff-M و در مخلوطی به عن.ان Stoff-C استفاده می شد.

کاربرد های متانول در صنعت

همچنین متانول یک عامل دناتوراسیون در الکتروفورز ژل پلی آکریل آمید است. پیل های سوختی متانول مستقیم در دمای پایین و عملکرد فشار جو منحصر به فرد هستند و به آنها اجازه می دهند تا اندازه ای بی سابقه کوچک شوند.

همراه با ذخیره سازی و جابجایی نسبتاً آسان و بی خطر متانول ، این امر ممکن است امکان استفاده از وسایل الکترونیکی مصرفی مجهز به سلول سوختی مانند رایانه های لپ تاپ و تلفن های همراه را فراهم کند.

از متانول همچنین به عنوان سوخت در اجاق های کمپینگ و قایقرانی بسیار استفاده می شود.متانول در مشعل های تحت فشار خوب می سوزد. اجاق های الکلی معمولا کمی بیشتر از یک فنجان برای نگهداری سوخت نیاز دارند. این عدم پیچیدگی باعث می شود که مسافران بیشتر وقت خود را در بیابان بگذرانند.

ظرفیت تولید متانول در جهان

ظرفیت تولید متانول در جهان با تولید در آسیا، آمریکای شمالی و جنوبی، اروپا، آفریقا و خاورمیانه در سال 2020 به حدود 150 میلیون تن متانول رسیده است. تقاضای جهانی برای متانول در سال 2020 تقریباً به 98 میلیون تن رسیده است این در حالی است که در سال ۲۰۱۴ این ماده چیزی در حدود ۶۴ میلیون تن در کل دنیا تولید و مصرف شده است و این نشانه این است که روند افزایشی صورت گرفته است.

این روند افزایشی نشان از سوخت های پاک و تغییرات نظارتی، باعث استفاده از متانول به عنوان سوخت جدید می شود.در سال ۲۰۱۴، ظرفیت تولید متانول در دنیا چیزی در حدود ۱۰۶ میلیون تن بوده است و حجم متانول تولید شده تنها ۶۴ میلیون تن بود که مقایسه این دو عدد حاکی از آن خواهد بود

که ۴۰ درصد ظرفیت خالی در تولید و عرضه متانول در دنیا وجود دارد که به دلایل مختلف از جمله تولید متانول متکی بر منابع ارزان در مناطقی همچون خاورمیانه است. سهم عمده ای از ظرفیت خالی متانول در دنیا در کشورهای دور از منابع همچون اتحادیه اروپا و آسیای پاسیفیک می باشد که توان رقابت با مجتمع های جدید التاسیس در خاورمیانه را ندارند.

ظرفیت تولید متانول در جهان

این ماده را می توان به عنوان یکی از مواد پایه صنعت پتروشیمی طبقه بندی نمود. مرکز مطالعات زنجیره ارزش معتقد است، تولید، تبدیل و صادرات متانول در کشور عزیزمان ایران می تواند یکی از اولویت های توسعه صنعت پتروشیمی باشد.

اما این نکته را نیز باید مد نظر داشت که برنامه ریزی در این خصوص مستلزم ارائه پاسخ به چند سوال زیر است:

چه حجمی از متانول و در چه افقی از زمان در کشور تولید می شود؟

چه میزان از متانول تولیدی در کشور صادر خواهد شد؟

مقاصد صادراتی چه کشورهایی خواهند بود؟

چه میزان از متانول تولیدی در کشور و به چه محصولاتی از زنجیره ارزش این ماده تبدیل می گردند؟

مرکز مطالعات زنجیره ارزش معتقد است که پاسخ به هر یک از سوالات فوق نیاز به تجزیه و تحلیل و بررسی خواهد داشت. این نکته نیز قابل توجه است که سایر مناطق دنیا از جمله آمریکای شمالی برنامه ریزی های جدی جهت تولید متانول در سال های آتی کرده است.

شایان ذکر است جهت تجزیه و تحلیل هرچه بهتر زنجیره ارزش متانول می توان به شماره تلفن های ما که در وب سایت قرار گرفته مراجعه نموده و با کارشناسان فروش ما جهت اطلاعات بیشتر این محصول تماس حاصل فرمایید.

خطرات و مضررات متانول الکل

متانول از سمیت بالایی برخوردار است. و در صورت بلعیدن عصب بینایی، 10 میلی لیتر می تواند باعث کوری دائمی شود .فقط 30 میلی لیتر می تواند کشنده باشد.

علائم اولیه مسمومیت با متانول شامل افسردگی سیستم عصبی مرکزی، سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، عدم هماهنگی، گیجی و با دوزهای کافی زیاد، بیهوشی و مرگ است.

علائم اولیه قرار گرفتن در معرض متانول معمولا کمتر از علائم ناشی از مصرف مقدار مشابهی از اتانول است.

جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با رفع خطرات مسومیت با متانول الکل می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

خطرات و مضرات متانول

هنگامی که علائم اولیه از بین رفت ، دسته دیگری از علائم 10 تا 30 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض اولیه متانول ، شامل تاری یا از بین رفتن کامل بینایی و اسیدوز ، ظاهر می شوند .این علائم در نتیجه تجمع سطح سمی فرمات در جریان خون است و ممکن است در اثر نارسایی تنفسی تا حد مرگ پیشرفت کند .

آیا از متانول می توان به عنوان محلول ضدعفونی کننده در برابر ویروس کرونا استفاده کرد ؟

برای از بین بردن ویروس نباید از متانول (متیل الکل) به عنوان ضدعفونی کننده دست، مالش دست یا پاک کننده سطح استفاده شود. اتانول یا (الکل اتیل) و ایزوپروپانول یا (ایزوپروپیل الکل) دو الکلی هستند که می توانند با خیال راحت و موثر برای پاکسازی دست و ضد عفونی کردن در برابر ویروس ها همچون (ویروس کرونا) استفاده شوند

از جمله محصولات صنایع شیمیایی مونوکم ایزوپروپیل الکل می باشد که جهت اطلاعات بیشتر و قیمت این محصول با شماره های تماس شرکت با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید

خطرات استفاده متانول به جای اتانول

سطوح هیچ یک از این الکل ها نمی توانند 19-COVID را درمان کنند. متانول یک الکل ایمن برای استفاده نیست زیرا می تواند باعث شود اگر فردی آن را ببلعد، نفس بکشد یا روی پوست خود وارد کند، آسیب جدی به اندام های بدن وارد می شود.

نتیجه گیری :

همانطور که در این مقاله بررسی شد می توان فهمید متانول چیست و چگونه تولید و سنتز می شود و از متانول می توان برای چه کاربردهایی در صنعت استفاده کرد و فهمید چه خطراتی هنگام استفاده از متانول دارد

لینک کوتاه مقاله
link.monochem.ir/o1dtj

امتیاز شما

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای
0/5 (0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *