کلمه کلیدی را تایپ کنید

محصولات شرکت صنایع شیمیایی مونوکم 

نرمال بوتیل استات

نرمال بوتیل استات یک حلال استری با فرمول شیمیایی C6H12O2 مایعی بی رنگ و قابل اشتعال در دمای محیط می باشد. این حلال در صنعت از استری شدن الکل نرمال بوتانول و اسید استیک حاصل می شود. این حلال که دارای قدرت حلالیت بسیار بالایی می باشد قابل استفاده در صنعت رنگ و پوشش، چسب سازی، تینرسازی، عطر و لوازم آرایشی و بهداشتی، چرم مصنوعی، پاک کننده ها، جوهر چاپ، داروسازی و لاک های نیتروسلولزی می باشد.

ایزوبوتیل استات

ایزوبوتیل استات با فرمول مولکولی C6H12O2 مایعی بی رنگ با جرم مولکولی 116.16 g/mol می باشد. این حلال از استری شدن ایزوبوتانول با استیک اسید تولید می شود. مانند بسیاری از استرها بویی همانند گل یا میوه در غلظت کم دارد. از ایزوبوتیل استات به عنوان حلال در چسب ها، عطر و لوازم آرایشی، پاک کننده ها، رنگ و تینر استفاده می شود. این حلال می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای نرمال بوتیل استات باشد.

متیل استات

متیل استات یک حلال شیمیایی حاصل از استری شدن الکل متانول و اسید استیک استیک است. این حلال با فرمول شیمیایی CH3COOCH3 دارای بویی شبیه بوی چسب، مایعی شفاف و اشتعال پذیر است. این حلال استری در اکثر حلال های آلی محلول بوده و در آب به صورت نسبی محلول می‌باشد. متیل استات به عنوان یک حلال پرکاربرد برای نیتروسلولز، لاک، رنگ، رزین، پوشش ها و عطرها می باشد. این ماده در فرمولاسیون پاک کننده ها نیز استفاده می شود. همچنین برای مصرف در لاک های زود خشک شو و در تولید تینر به عنوان جایگزین مناسبی برای استن به کار می رود.

لاک نیتروسلولزی

لاک های نیتروسلولزی، مجموعه ای از لاک های پایه حلال هستند که شامل نیتروسلولز، رزینی که از نیتراسیون پنبه و سایر مواد نیتروسلولزی ایجاد می شود می باشد. از این ماده می توان برای جلا دادن به محصولات چوبی و حفظ براقیت سطوح رنگ شده استفاده کرد. با ترکیب نیتروسلولز و حلال های مختلف می توان انواع مختلفی از لاک های نیتروسلولزی تولید کرد. برخی از کاربردهای لاک های نیتروسلولزی شامل استفاده در صنایع پوشش دهی، مرکب چاپ، رنگ های اتومبیلی، رنگ های آستری و لاک ناخن می باشد.

اکتان افزا

بنزین دارای ساختاری است که عمدتاً شامل مخلوط گروه های مختلف هیدروکربنی مانند پارافین های نرمال زنجیره ای و ایزوپارافین ها، سیکلوآلکان های اشباع نشده، اولفین های اشباع نشده و آروماتیک های حلقوی اشباع نشده سبک با تعداد کربن 5 الی 10 در هر مولکول می باشد. این ساختار هیدروکربنی که به نام نفتا شناخته می شود به تنهایی جوابگوی کیفیت کامل بنزین موتور نبوده و لذا نیاز به افزودن مقداری معین و حساب شده از مواد شیمیایی خاص که بتواند باعث ارتقاء کیفیت پارامترهای کلیدی آن شود دارد. آنالیز و رعایت مشخصات فیزیکی و شیمیایی استاندارد بنزین ها از منظر کاربردشان در موتور بسیار بااهمیت می باشد. اکتان بوسترها موادی مایع با ساختار مناسب هیدروکربنی هستند که می توانند علاوه بر حلالیت کامل در ماده خوراک اصلی بنزین و افزایش عدد اکتان نه تنها اثر سوئی بر دیگر پارامترهای کیفی بنزین نداشته بلکه باعث بهبود آنها و افزایش حجم سوخت می گردند.

متانول

متانول یکی از سه محصول بسیار مهم صنایع شیمیایی در دنیا بوده و مواد بسیاری از آن مشتق می‌شوند. این محصول که ساده ترین نوع الکل است با فرمول شیمیایی CH3OH شناخته می شود. این محصول با طی فرآیند ریفرمینگ گاز طبیعی حاصل می شود. متانول به عنوان یکی از محصولات استراتژیک بوده و در بسیاری از صنایع دارای کاربرد می باشد. بخشی از کاربرد های این محصول شامل صنعت رنگ، چسب، حلال، رزین، پلاستیک، فرمالین و بسیاری از صنایع دیگر می باشد.

مونو اتیلن گلایکول

مونواتیلن گلایکول یک ترکیب آلی با فرمول مولکولی (CH2OH)2 می باشد. این ترکیب از اتیلن به وسیله واسطه ای به نام اتیلن اکساید تولید می شود. این ماده دارای دو کاربرد اصلی در صنعت می باشد. اولین کاربرد به عنوان ماده خام در تولید الیاف پلی استر بوده و دومین کاربرد آن در فرمولاسیون ضدیخ و خنک کننده ها می باشد.

دی اتیلن گلایکول

دی اتیلن گلایکول یک ترکیب آلی با فرمول (HOCH2CH2)2O می باشد. این محصول به دلیل جرم مولکولی بالاتر فراریت کمتری نسبت به مونواتیلن گلایکول دارد. دی اتیلن گلایکول در حلال های آبی و اکثر حلال های آلی محلول است. از دی اتیلن گلایکول در تولید پلاستیک ها، رزین های پلی استری غیراشباع، رزین های آکریلاتی و متاکریلاتی استفاده می شود.

زایلین مخلوط

زایلین یا دی متیل بنزن یک ترکیب آروماتیک از سه ایزومر ساختاری متازایلین، اورتوزایلین و پارازایلین به همراه مقداری اتیل بنزن می باشد. این ماده پرمصرف در صنایع شیمیایی با نام تجاری مخلوط زایلین شناخته می شود. این مخلوط، ترکیبی بی رنگ، قابل اشتعال و دارای ارزش صنعتی بسیار بالایی است. این محصول پتروشیمی با استفاده از فرآیند ریفورمینگ کاتالیستی و یا کربونیزاسیون زغال سنگ حاصل می شود. زایلین مخلوط کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف از جمله صنعت تولید رنگ، رزین، تینر، اکتان افزا، چرم سازی، پلاستیک سازی و چاپ می باشد.

ایزوبوتانول

ایزوبوتانول یک ترکیب آلی بی رنگ، قابل اشتعال و دارای بویی مخصوص است که به عنوان حلال در صنایع شیمیایی استفاده می شود. این ماده از کربونیلاسیون پروپیلن ایجاد می شود. ایزوبوتانول جزء الکل های زنجیره دار و دارای چگالی انرژی نزدیک به بنزین است. اصلی ترین کاربرد ایزوبوتانول در ساخت زینک دی آلکالید دی تیوفسفات و ایزوبوتیل استات می باشد. از این ماده به عنوان حلال در بسیاری از صنایع از جمله پوشش های سطح، آفت کش ها، طعم دهنده ها، زرین ها، استرها، بنزین سازی، جوهر چاپ، رنگ و … استفاده می شود.

نرمال بوتانول

نرمال بوتانول یک الکل نوع اول با ساختار 4 کربنه با حلالیت بالا در آب می باشد. این ماده در طبیعت از تخمیر مواد قندی و کربوهیدرات ها و در صنعت پتروشیمی از منشاء گاز پروپیلن تولید می شود. اصلی ترین کاربرد نرمال بوتانول به عنوان یک واسط صنعتی به خصوص در تولید نرمال بوتیل استات می باشد. از دیگر کاربردهای نرمال بوتانول می توان به استفاده در تولید پلیمرها، مواد دارویی، مواد غذایی، عطرها و خوشبوکننده ها، بوتیل اترها، بوتیل اکریلات و … اشاره کرد.

بوتیل گلایکول

بوتیل گلایکول یک مایع روغنی شفاف و بی رنگ با نقطه جوش بالا و فراریت پایین و دارای عطری شبیه به میوه جات است. این ماده مانند سایر اترها دارای خاصیت دو عاملی شامل دو گروه اتر و الکل در یک مولکول می باشد. بوتیل گلایکول در آب و بسیاری از حلال های آلی به طور کامل حل می شود. بوتیل گلایکول از واکنش اتیلن اکسید و نرمال بوتانول در حضور یک کاتالیست حاصل می شود. بوتیل گلایکول به عنوان حلال و یا عامل انعقاد در رنگ های آب پایه، پوشش ها و مرکب استفاده می شود. بوتیل گلایکول به دلیل عطر ملایمی که دارد در بسیاری از محصولات به کار گرفته می شود. همچنین از این ماده به عنوان ماده اولیه در تولید بوتیل گلایکول استات استفاده می شود. به طور کلی بوتیل گلایکول یک حلال بسیار پرکاربرد جایگزین ناپذیر به ویژه در صنعت رنگ می باشد.

متانول

متانول یک الکل نوع اول و ساده ترین الکل آلیفاتیک به حساب می آید که شامل یک متیل و یک گروه الکلی می باشد. متانول الکلی بی رنگ و نسبتا فرار است که به طور کامل در آب محلول می باشد. متانول به عنوان حلال و یا ماده اولیه در بسیاری از فرآیندهای شیمیایی به کار می رود. حدود 40 درصد متانول به فرمالدئید تبدیل می شود.

اسید استیک

اسید استیک یک اسید کربوکسیلیک با خواص ضد باکتریال و ضد قارچ می باشد. این ماده که مایعی بی رنگ و دارای بوی مشابه بوی غلیظ سرکه می باشد، در بسیاری از صنایع شیمیایی به عنوان ماده اولیه به کار می رود. در صنعت، این ماده از کربونیلاسون متانول حاصل می شود. اسید استیک ماده اصلی تولید بسیاری از استرها  می باشد. همچنین از این ماده برای تولید محصولاتی چون وینیل استات مونومر، استیک آنیدرید، سرکه و نیز به عنوان حلال در بسیاری از صنایع استفاده می شود.

استایرن مونومر

استایرن مونومر یک ترکیب آلی و یکی از مهمترین مونومرهای تولید شده در صنعت شیمیایی است. این ماده که از مشتقات بنزن است، یک مایع روغنی بی رنگ با بوی شیرین است که به راحتی تبخیر می شود. این ماده در صنعت از هیدروژن زدایی اتیل بنزن حاصل می شود. استایرن مونومر به عنوان پیش ساز تولید بسیاری از پلیمرها به کار می رود. این ماده همچنین در بسیاری از صنایع از قبیل لاستیک، رزین، چسب، حلال و نساجی کاربرد دارد.

اورتوزایلین

اورتوزایلین یک هیدروکربن آروماتیک و یکی از ایزومرهای زایلین ها است. اورتوزایلین مایعی بی رنگ و آبکی با عطری شیرین است که دارای چگالی پایین تر نسبت به آب و غیر قابل حل در آن می باشد. اصلی ترین کاربرد اورتوزایلین در تولید فتالیک آنیدرید و پلی وینیل کلراید می باشد. همچنین از این ماده به عنوان حلال در صنعت رنگ، آفت کش ها و نیز به عنوان ادتیو روغن روان سازی استفاده می شود.

استون

استون یک حلال آلی بی رنگ، فرار و اشتعال پذیر با بوی نسبتا شیرین است که به طور طبیعی در گیاهان، درختان و گازهای آتشفشان یافت می شود. این ماده ساده ترین و کوچکترین نوع کتون است. از استون به عنوان حلال در تولید پلاستیک و سایر صنایع شیمیایی استفاده می شود. همچنین این ماده در تولید بسیاری محصولات خانگی از قبیل لوازم آرایشی کاربرد دارد. شاخص ترین کاربرد آن در لوازم آرایشی برای ساخت پاک کننده لاک ناخن است. استون یک حلال بسیار قوی در صنعت رنگ و تینر نیز محسوب می شود.